Максим СТЕЛЬМАХ: «До першого матчу з «Олімпіком» «розбудимо» газон»

Наближається початок весняної частини сезону.

Свій перший домашній матч після відновлення чемпіонату України «Динамо» проведе проти донецького «Олімпіка» вже 18-го лютого. Поєдинок традиційно відбудеться на НСК «Олімпійський». Ми вирішили дізнатися у головного агронома арени Максима Стельмаха, у якому стані поле перебуватиме до старту офіційних матчів, і як перезимувало:

- Лютий ще не закінчився, тож газон ще продовжує зимувати. Не можна сказати, що ця зима була для поля гіршою за попередню, але і не кращою: мали місце перепади температури, випадав сніг, були морози, причому інколи вони припадали на період без снігу. Тому іноді, зокрема, у середині січня, коли мороз досягав -15 градусів, доводилося вмикати котельню, накривати поле, щоб трохи розтопити газон та не дати можливості кореневій системі промерзнути.

Після цього сніг випадав на покриття, і нам знову доводилося його розтоплювати, щоб газон зміг дихати. Тож, певні нюанси були, але нічого страшного і складного, це все – робочі моменти, які не вплинули на якість газону.

Звісно, було б краще, якби сніг випав у грудні, зараз ми його розтопили і розпочали підготовку. Так не вийшло, тому приготування ми розпочали з початку лютого. Поле зараз накрите та увімкнений підігрів, тож на його поверхні підтримується плюсова температура. До початку першого матчу газон буде повністю виведено зі сну, це дасть можливість початку росту коренів та трав’яного покрову.

- Чи відрізнявся зимовий догляд за полем цього року від попередніх, чи він проходив за стандартною схемою?

- В принципі, можна сказати, що за стандартною. Так само, як минулого і позаминулого року, нинішня зима також була нестабільною, зокрема, не було постійного снігового покриву. Можливо, змінилися лише періоди, коли ми накривали поле чи вмикали підігрів, щоб протистояти морозу. Тож, я б не сказав, що щось кардинально змінилося – за великим рахунком ми проводили ті самі роботи, що й кожного року.

- Цього сезону матчі починаються не в березні, а вже в середині лютого. У зв'язку з цим підготовка поля якось коректувалася?

- Власне, вона знаходиться у процесі коректування, тому що зараз лише початок місяця. Звісно, якби матчі розпочиналися у березні, було б простіше, адже у лютому ще бувають морози, і мінусова температура якраз прогнозується. У таких умовах готувати газон дещо важче, тому що немає можливості якісно його розігріти чи додати необхідні добрива, воно має бути накрите. Щоб проводити покоси трави напередодні матчів, його розкривають, і таким чином, втрачається тепло, яке ми накопичуємо. Але з цими нюансами будемо справлятися.

- Яка погода прогнозується на 18 лютого - перший домашній матч з «Олімпіком»? Якщо буде мороз, чи не зашкодить він полю?

- Важко сказати, прогнозується мінусова температура, а з приводу опадів точно не скажу. У будь-якому випадку при мінусовій температурі гірше і готувати газон, і проводити сам матч, тому що верхній шар все рівно буде трішки підмерзати, навіть якщо активно користуватимемося котельнею та підігрівом поля. Така ситуація дещо вплине на сам газон – він може сильніше пошкоджуватися, ніж при плюсовій температурі. Як би якісно не було підготовлене поле, коли під час гри температура нижче нуля, покриття однозначно псуватиметься більше.

- Взагалі, такий ранній  початок ігор не завадить газону впоратися з подальшим навантаженням протягом другої половини сезону і в найкращому стані прийняти фінал Ліги чемпіонів в травні?

- Як би ми не розпочали цю частину сезону, навіть, якщо доведеться її проводити за найгірших погодних умов, найбільшому навантаженні і найпесимістичніших ситуаціях та прогнозах, до травня поле можна повністю відновити. Тому не сказав би, що щось може вплинути на якісний стан газону. За квітень-травень усе відновиться та буде в нормі, тому приводів для хвилювань немає жодних. Зараз ми більше думаємо про перший домашній матч «Динамо».

- Які заходи з підготовки покриття передбачені у час, що залишився до матчу?

- Насамперед це, знову ж таки, накриття поля для того, щоб зберегти температуру, його підігрів, щоб повністю «розбудити» газон, використання ламп штучного освітлення та внесення спеціальних добрив, щоб відновити поступовий ріст трави. А перед самим матчем, ближче до наступних вихідних, проведемо покіс та укатку газону.

Copyright © FC Dynamo Kyiv

Наші Партнери